open sidenav

Kontakt na jídelnu

Školní rok 2023/2024

Mateřská škola Nemile opět obhájila mezinárodní titul Ekoškola

Komise na základě auditu ocenila kvalitní práci a nadšení Ekotýmu. Škola obhájila Certifikaci Zelené cesty, která je nejvyšším oceněním v rámci mezinárodního programu Ekoškola. Titul je platný po dobu 3 let.

Ekoškola je metoda sedmi kroků, jak dělat ve škole i v jejím okolí pozitivní změny. Tento způsob práce umožňuje, aby děti měnily prostředí školy a své návyky. V Ekotýmu jsou na prvním místě děti, které spolupracují s učiteli, rodiči, vedením školy, provozními zaměstnanci a vedením obce. Ekotým zjišťuje současný stav školy. Tato analýza je důležitým podkladem pro plánování aktivit.

V rámci uplynulého školního roku byla osázena školní zahrada. Podrobně jsme si s dětmi rozpracovali postup. Naplánovali jsme termín brigády a oslovili jsme i rodiče, kteří nejsou v Ekotýmu. Při plánování a při vlastní výsadbě pomohli a ochotně se zapojili kromě dětí, rodičů, obce i pan architekt a pan zahradník. Vybrali jsme vhodné místo, kde budou dřeviny vysazeny. Nákup stromů a techniku na hrubou práci zajistila obec za podpory sponzora firmy ČEZ. Byly vybagrovány jámy v zemi, protože jsme sázeli již vzrostlé stromy. Rodiče s dětmi zajistili nářadí a pracovní sílu. Během odpoledne jsme zvládli vysadit stromy i množství menších keřů.

Na našich společných akcí, které podnikáme, jak v rámci Ekoškoly, tak i během mimořádných akcí pro rodiče je vždy dobrá nálada.

Otvírání studánky

Ve čtvrtek 20. 3. 2024 jsme si naplánovali společně s MŠ Hoštejn výlet ke studánce v Lupěném, kterou jsme chtěli odemknout a vyčistit od listí a ostatních nečistot. Děti z Hoštejna na nás už čekaly u vlakového nádraží v Lupěném a všichni jsme se vydali do blízkého lesa ke studánce.

Studánka je krytá dřevěným domečkem a na domečku se nachází keramická tabulka, kterou si děti samy vyrobily v keramické dílně. Společným úsilím se nám podařilo studánku vyčistit a za přednesu básně "Studánka" jsme ji odemkli kouzelným klíčem. Akci si naplánovaly děti samy v rámci Ekoškoly.
Cíl byl splněn a všichni jsme si to náležitě užili uprostřed lesa za velmi příjemného jarního počasí.

Poděkování

Ve středu 20. 12. 2023 od 15 00 hodin se na školní zahradě konala brigáda. Členové Ekotýmu společně s obcí si na části zahrady naplánovali výsadbu stromů a keřů.

Správnou výsadbu stromů jsme si museli dobře naplánovat. Vybrali jsme vhodné místo, kde budou dřeviny vysazeny. Brali jsme ohled na přírodní poměry, velikost prostoru a kvalitu půdy. Rovněž jsme si ujasnili funkci, kterou dřeviny budou v dané lokalitě mít. S tím vším nám při plánování a při vlastní výsadbě pomohli pan MgA Pchálek a Bc. Blažek. Za to jim děkujeme.

Také bychom chtěli poděkovat rodičům, kteří nás přišli podpořit.
Jmenovitě mužům, kterým šla práce s nářadím od ruky, a to p. Crhákovi, Knoflíčkovi se synem, Strykovi, Janků, Neumanovi, Šimkovi, Jakubcovi, Crhákovi F. a Olšákovi. Za obětavou pomoc děkujeme paní Crhákové, Strykové, Neumanové a Doleželové.

Po celou dobu brigády panovala na školní zahradě pohodová atmosféra. Velmi si vážíme vzorné spolupráce s obcí a se zákonnými zástupci dětí.

Zamykání studánky

Ve čtvrtek 12.10. jsme se vydali nedalekého lesa rozloučit se se studánkou a zamknout ji před zimou. U studánky jsem si zazpívali písničku, řekli básničku a zamkli ji speciálně vyrobeným keramickým klíčem. Všichni jsme si to užili a už teď se těšíme na jaro, až jí půjdeme zase probudit.

Drakiáda

Děti si na školní zahradě s vlastnoručně vyrobenými draky vyzkoušely svou pohotovost a obratnost na překážkové dráze. Závěr patřil písni "Podzimní vítr", kterou jsme si všichni zazpívali.

Na tento rok jsme si zvolili téma - "Prostředí"